Παρουσίαση οθόνης Dell SE2722H

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.417
Αντιδράσεις
9.662
Αγορασα πριν μερικες μερες μια οθονη Dell SE2722H. Προκειται για μια οθονη 27'' με VA panel, αναλυση 1080p, θυρες HDMI και VGA, vesa mount και βαση που υποστηρίζει μονο tilt με ελαχιστες μοιρες. Εχει ενα πολυ βασικο firmware με την ελαχιστη δυνατη λειτουργικοτητα για να θεωρειται επαρκης. Στην συσκευασια συνοδεύεται απο καλωδιο ρευματος και hdmi. Προκειται δηλαδη για την χαμηλότερης ποιότητας οθονη 27'' που μπορει να αγορασει κανεις και το κοστος γυρω στα 100€ αντικατοπτρίζει αυτο το γεγονός.





Γιατι λοιπον να κανω μια τετοια αγορα και γιατι να το αναφερω στο forum Amiga hardware; Πολυ απλα, γιατι μπορει να κανει αυτο: :bigeyes:



Ναι αγαπητοι φιλοι και συμφορουμιτες, εχουμε μια καινουρια οθονη 27'' που εχει ευρύτατη κυκλοφορια στην ελληνικη αγορα και που ειναι συμβατη με σημα εικονας 15KHz. Ετσι μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε με οποιαδηποτε συσκευη υποστηριζει σημα 240p ή 480i, φτανει να εχουμε τον καταλληλο μετατροπεα που να καταλήγει σε βυσμα vga.

Για την Amiga χρησιμοποίησα τον μετατροπεα Amiga VGA Adapter BUFFERED + VERTICAL LINES REMOVER που ειχαμε δει στο παρελθον και η μονη ρυθμιση που χρειαστηκε να κανω ειναι να επιλεξω λογους πλευρων 4:3 στο OSD της οθονης.


Απο κει και περα δεν διαπιστωσα προβλημα σε οτιδηποτε δοκιμασα.

Οθονη kickstart



Amiga Test Kit




APB




Another World




Defender of the Crown




Test Drive 2





Lotus Esprit Turbo Challenge





H συνεχεια στο επομενο μηνυμα, λογω του περιορισμου 20 εικονων ανα μηνυμα απο album.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Shadow of the Beast






Stunt Car Racer




Μεταξυ των lego, καποιων θεματων υγειας, διακοπων Πασχα, δουλειας κλπ κλπ ειχα καιρο να φχαριστηθω παιχνιδακι ετσι δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με workbench κλπ, αλλα απ' οτι εχω διαβασει παιζει σωστα και σε NTSC και στις διαφορες αναλυσεις του workbench. Αν διαπιστωσω κατι διαφορετικο θα το αναφερω εδω.

Σαν οθονη για συγχρονη χρηση η SE2722H ειναι ακαταλληλη, αλλα το χαμηλο της κοστος την καθιστα ιδανικη για ρετροχρηση. Ακομα και αν δεν εχετε αμεση χρηση, αξιζει να αγορασετε μια για καβατζα, γιατι μπορει να εχουμε τωρα τις αγαπημενες μας CRT, αλλα για ποσο ακομα; :award::thumbup:
 
Ακομα και αν δεν εχετε αμεση χρηση, αξιζει να αγορασετε μια για καβατζα, γιατι μπορει να εχουμε τωρα τις αγαπημενες μας CRT, αλλα για ποσο ακομα;

Για καποιους ισως πλησιαζει η ωρα να εγκαταλειψουν την CRT τους λογο βλαβης οποτε εκει θα καταληξουν :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Το κλειδι εδω ειναι να μην εχει καποιος ιδιαιτερες απαιτησεις απο την εικονα στο retro gaming και θα ειναι ολα κομπλε :thumbup::thumbup::thumbup:

Μετα για οσους ειναι ψειρες με την εικονα και ηθελαν CRT πρεπει να αρχιζουν σιγα σιγα τα βηματα της συνηθειας για retro gaming σε τετοιες οθονες οπως πχ:

Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να μαθει ο retro gamer σιγα σιγα να μην εχει ιδιαιτερες απαιτησεις με την εικονα και την πιστοτητα του 90ς feeling και να συνηθισει σιγα σιγα με τις LCD η πιο συγχρονη οθονη για τα ρετρο και σιγουρα μην κανει το λαθος να βλεπει οθονες crt και ειδικα crt με rgb scart 240p

Kαλο θα ηταν επισης να αποοφευγει περιοχες που εχουν CRT οπως πχ εκδηλωσεις με retrogaming αν εχουν CRT η το arcade greek museum μιας και εχουν crt εκει και αλλα τετοια μερη. Εκτος αν στο arcade μουσειο αντικαταστησουν ολες τις καμπινες με τις LCD arcade 1up οποτε τοτε ναι συστηνεται αφοβα η επισκεψη.

Εγω για να αποφυγω τετοιες δυσαρεστες καταστασεις τα ειχα στο μυαλο μου ηδη απο το 2015 και για αυτο εψαχνα και για εξτρα CRT για καβατζα.Τωρα εχω 4 CRT ηδη με ελαχιστες ωρες λειτουργιας φυλαγμενες για καβατζα αν χρειαστει μετα απο 5 - 10 - 20 χρονια να γινει αντικαταστυαση σε καποια απο 6 CRT που παιζω τωρα.

Σε αριστη κατασταση επισης ειναι και αυτες που παιζω τωρα και με εικονα λες και ειναι καινουργιες οποτε εχουν αρκετα χρονια ακομη. Και το βαρος χρησης μοιραζεται οποτε ακομη καλυτερα :thumbup::thumbup::thumbup:
 
Nice χαίρομαι που "κουμπώνει" τέλεια με την 500 στα 15khz πράγμα σπάνιο για LCD monitor από ότι κατάλαβα.
Φαίνεται από τις εικόνες το πράγμα.

Τώρα αν την βάζαμε σε ένα άλλο οποιοδήποτε lcd μόνιτορ τι θα βλέπαμε;
Δεν θα είχαμε εικόνα;
Δεν θα ήταν τόσο καθαρό το σήμα;
Γιατί είναι ιδανικό αυτό το μόνιτορ;
 
Nice χαίρομαι που "κουμπώνει" τέλεια με την 500 στα 15khz πράγμα σπάνιο για LCD monitor από ότι κατάλαβα.

Καρα-σουπερ-σπανιο.

Τώρα αν την βάζαμε σε ένα άλλο οποιοδήποτε lcd μόνιτορ τι θα βλέπαμε;
Δεν θα είχαμε εικόνα;

Δεν εχει να κανει μονο με LCD... ακομα και οι περισσοτερες CRT VGA οθονες δεν μπορουν να δειξουν 15KHZ.

Στην συντριπτικη πλειοψηφια δεν θα δειχνει τιποτα. Σε καποιες περιπτωσεις δειχνει σκουπιδια ή εικονα που γυριζει, τρεμοπαιζει, αναβοσβηνει κλπ

Γιατί είναι ιδανικό αυτό το μόνιτορ;

Γιατι κανει 100€ και παιζει με Amiga, Atari ST και και και
 
Καρα-σουπερ-σπανιο.

Δεν εχει να κανει μονο με LCD... ακομα και οι περισσοτερες CRT VGA οθονες δεν μπορουν να δειξουν 15KHZ.

Στην συντριπτικη πλειοψηφια δεν θα δειχνει τιποτα. Σε καποιες περιπτωσεις δειχνει σκουπιδια ή εικονα που γυριζει, τρεμοπαιζει, αναβοσβηνει κλπ
Άρα μόνο για αμιγκαδες για όσους θέλουν αυτή την LCDηλα στην οθόνη για τα ρετρό.Πάντως πρόβλημα στις lcd απ ότι θυμάμαι είχε μόνο η Amiga λόγο vga. Snes mega drive nes ps1 Saturn n64 κλπ ολα με 15khz έξοδο επαιζαν σε όλες τις lcd που ειχαν rca και scart. Eιχες εικόνα απο όλες τις 15khz κονσόλες.
 
Στην συντριπτικη πλειοψηφια δεν θα δειχνει τιποτα. Σε καποιες περιπτωσεις δειχνει σκουπιδια ή εικονα που γυριζει, τρεμοπαιζει, αναβοσβηνει κλπ
Υπεροχα καταλαβα.

Παντως αν ποτε οι Crt βγουν off θα γυρισω αποκλειστικα σε retroarch και emu ,δεν την παλευω χωρις scanlines να παιζω ,ειναι αλλα μηχανηματα ετσι.
Τωρα αν θες να το ακους να γουργουριζει και να ζωντανευει το παλιο σου μια τετοια lcd ειναι οτι πρεπει.
 
Υπεροχα καταλαβα.

Παντως αν ποτε οι Crt βγουν off θα γυρισω αποκλειστικα σε retroarch και emu ,δεν την παλευω χωρις scanlines να παιζω ,ειναι αλλα μηχανηματα ετσι.
Τωρα αν θες να το ακους να γουργουριζει και να ζωντανευει το παλιο σου μια τετοια lcd ειναι οτι πρεπει.
Ε ναι σ αυτό πιστεύω θα συμφωνούν και οι περισσότεροι. Μετά μπαίνει το οριστικό τέλος στις ρετρό κονσόλες. 1000 φορές η επιλογή του retroarch μετά και του emulator από το να χρυσοπληρωνεται το retrotink η άλλοι μετατροπείς κλπ για να εχει καποιος ρετρό εικόνα στην 50αρα tv του.
 
Lol ,προβλεπω στο μελλον χωρις crt να πληρωνουμε τον freaktmp ενα 20αρικο το τεμαχιο για να τεσταρουμε αν δινει εικονα και λειτουργει το μηχανημα μας.
 
όλες τις lcd που ειχαν rca και scart

Ολες οι LCD που ειχαν RCA και SCART ειναι τηλεορασεις και οχι οθονες υπολογιστη(*)! Και μην ξεχνας οτι πλεον τηλεορασεις LCD με αναλογικες εισοδους ειναι ειδος προς εξαφανιση.

* Ok υπηρχαν καποιες ενδιαμεσες σχεδιασεις οπως τα LG MonitorTV, αλλα κατα κανονα ηταν κακες τηλεορασεις και χειροτερες οθονες υπολογιστη!
 
Ολες οι LCD που ειχαν RCA και SCART ειναι τηλεορασεις και οχι οθονες υπολογιστη(*)! Και μην ξεχνας οτι πλεον τηλεορασεις LCD με αναλογικες εισοδους ειναι ειδος προς εξαφανιση.

* Ok υπηρχαν καποιες ενδιαμεσες σχεδιασεις οπως τα LG MonitorTV, αλλα κατα κανονα ηταν κακες τηλεορασεις και χειροτερες οθονες υπολογιστη!
Ναι σε θέμα συνδέσεων το lcd monitor ήταν κ πιο περιορισμένο χωρίς rca scart αλλά από εκεί και πέρα για την ποιότητα σε lcd οθονη ήταν και το θέμα κόστους και όχι απλά η σύγκριση lcd monitor vs lcd tv. Aλλο πχ μια lcd με 200 € και άλλο με 1500 το ίδιο κ σε lcd monitor οπότε αναλόγως και τις οθόνες για τις διαφορές μεταξύ τους. Τώρα ναι δεν έχουν αναλογικές εισόδους αλλά οκ κ πάλι βρίσκουν ένα σωρο φθηνούς μετατροπείς rca σε hdmi για την ίδια ποιότητα εικόνας τύπου lcd ή ακόμη καλύτερη στην ευκρίνεια σε σχέση με αυτή που είχε κάποιος πριν με σκέτη rca σύνδεση σε lcd.
 
Aλλο πχ μια lcd με 200 €
Μια τηλεοραση 200€ εχει συγκρισιμη ποιοτητα εικονας με μια οθονη 100€. Τα παραπανω λεφτα πανε στο tuner, firmware κλπ.

πάλι βρίσκουν ένα σωρο φθηνούς μετατροπείς rca σε hdmi
Εδω δεν μιλαμε για composite, αλλα για 15KHz RGB. Και δεν χρειαζεται κανεναν active μετατροπεα αμφιβολης ποιοτητας για να δουλεψει. Απλα δουλευει και δουλευει σωστα.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η ενσταση εδω. Η SE2722H σαν οθονη για ρετροχρηση εχει μονο θετικα και κανενα αρνητικο. Δεν εχουν ολοι την πολυτελεια των CRT. Ειναι καλο να υπαρχουν επιλογες.
 
Εδω δεν μιλαμε για composite, αλλα για 15KHz RGB. Και δεν χρειαζεται κανεναν active μετατροπεα αμφιβολης ποιοτητας για να δουλεψει. Απλα δουλευει και δουλευει σωστα.
Ναι το ξερω απλως εγραψα και για τις κονσολες ποια ειναι η απλη και φθηνη λυση για απλη εικονα hdmi απο ρετρο κονσολες μιας και δεν εχουν scart η rca οι πιο νεες οθονες.

Μετα για τα καλυτερα αποτελεσματα με τους μετατροπεις οπως πχ οι retrotink για κονσολες η αν εχει και για amiga εχουν τα καλυτερα αποτελεσματα σε hdmi. Θεμα κοστους δηλαδη.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η ενσταση εδω. Η SE2722H σαν οθονη για ρετροχρηση εχει μονο θετικα και κανενα αρνητικο. Δεν εχουν ολοι την πολυτελεια των CRT. Ειναι καλο να υπαρχουν επιλογες.
Καμια ενταση απο μενα δεν υπαρχει στα ποστ μου freaktmp και δεν υπαρχει και καποιος λογος να υπαρξει ενταση.:):):)

Απλα ειπα για μενα και πως οργανωθηκα με τις CRT και για καποιες επιλογες και για τις 15khz κονσολες σε LCD οπως επισης και για το κοστος - ποιοτητα και στον Αardvark μετα για το retroarch εγραψα οταν εξαφανιστουν οι CRT.

Tοσα χρονια γραφω στο Retromaniax πιστευω ξερεις πιο το στυλ μου σε τετοιες συζητησεις αμα εχουν CRT και LCD :):):)

Εννοειται παντως εξαιρετικο και αναλυτικο το θεμα σου (οπως παντα :thumbup::thumbup::thumbup:) για ακομη μια επιλογη για οσους πανε προς lcd μερια.
 
Ένσταση είπε !
 
Nαι λαθος το εγραψα εγω. Και εσυ Αardvark - αν - εκανες λαικ για αυτο επειδη βλεπεις καποια ενσταση μου και σου αρεσε η απαντηση του freaktmp για να δουμε λοιπον αναλυτικα τα οσα εχουν γραφτει να μα πεις και εσυ. Αν οχι για αυτο τοτε ακυρο απο σενα.

Aπορια μου? να ξερω και εγω δηλαδη. Που ειδε οτι εγω εχω ενσταση για την dell οθονη και δεν την καταλαβαινει την ενσταση :rolleyes:??? Σιγα μην ειχα ενσταση λες και εχω amiga και δεν εχω που να την συνδεσω η επειδη σχολιασα για LCD - CRT

Ελεος δηλαδη. Γελανε και οι πετρες.

Για να μας πει ομως τωρα παρακαλω o freaktmp που ακριβως ειναι η ενσταση μου ???

Το ιδιο μου εγραψε o freaktmp και για το μουσειο για ενσταση και του απαντησα. Εκει το καταλαβε μετα παλι καλα πως δεν υπηρχε καμια ενσταση.
Σιγα μην ειχα ενσταση και για το μουσειο λες και ζηλεψα τις CRT που εχουν εκει και ειπα κατσε να γραψω και μια ενσταση τωρα χαχαχα :rofl::rofl::rofl:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω δεν κατάλαβα ντιπ τι θες να πεις ενα like έβαλα για το παρακάτω που συμφωνώ απόλυτα.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η ενσταση εδω. Η SE2722H σαν οθονη για ρετροχρηση εχει μονο θετικα και κανενα αρνητικο. Δεν εχουν ολοι την πολυτελεια των CRT. Ειναι καλο να υπαρχουν επιλογες.
 
Δεν ξέρω δεν κατάλαβα ντιπ τι θες να πεις ενα like έβαλα για το παρακάτω που συμφωνώ απόλυτα.

Ε χαιρω πολυ Aarvark σε αυτο ολοι συμφωνουμε στο να υπαρχουν επιιλογες δεν χρειαζεται να γραφτει κιολας.

Αλλο σε ρωτησα εγω.
 
Ειρήνη υμίν! Δεν ειπωθηκε τιποτα αρνητικο απο κανενα για κανενα!

Εγω απλα ρωτησα αν βλεπετε κανενα αρνητικο με την οθονη... μηπως μου ξεφυγε κατι ή να μην σκεφτηκα κατι.

Ο @Aardvark αστειευτηκε με το λαθος στην πληκτρολογηση. Δεν σε μαλωσε!

Don't panic! Ειμαστε ολοι εδω φιλοι. :beer:
 
Ειρήνη υμίν! Δεν ειπωθηκε τιποτα αρνητικο απο κανενα για κανενα!

Εγω απλα ρωτησα αν βλεπετε κανενα αρνητικο με την οθονη... μηπως μου ξεφυγε κατι ή να μην σκεφτηκα κατι.

Ο @Aardvark αστειευτηκε με το λαθος στην πληκτρολογηση. Δεν σε μαλωσε!

Don't panic! Ειμαστε ολοι εδω φιλοι. :beer:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα